Strona główna Egzaminy maturalne Język polski Opowiadania Borowskiego-opracowanie
Opowiadania Borowskiego-opracowanie Drukuj
piątek, 08 kwietnia 2011 08:10

OPOWIADANIA BOROWSKIEGO

"Pożegnania z Marią"

Narratorem z zarazem głównym bohaterem opowiadania jest Tadek. Narracja prowadzona jest w 1 os.l.poj. (np. "ze zdziwieniem oderwałem głowę...")

Akcja opowiadania toczy się Warszawie, podczas okupacji hitlerowskiej (stąd nazwa, opowiadanie okupacyjne).

 • W utworze występują:
 • Maria - narzeczona Tadka
 • właściciel firmy - inżynier
 • kierownik Jan - kierownik firmy
 • doktorowa żydówka
 • Apoloniusz - przyjaciel Tadka
 • Piotr
 • żydówka panna młoda i pan młody

Tadek jest studentem tajnego uniwersytetu, studiuje polonistykę. Jest poetą, kocha poezję. Aby zarobić na studia, pracuje w firmie budowlanej, ma narzeczoną Marię. Jest też narratorem. Tadek nie jest uczciwym pracownikiem. Na początku wyniósł kredę i sprzedawał w pobliskich mydlarniach. Potem zaczął współpracować z kierownikiem Janem pędzili bimber.
Inżynier był uczciwym człowiekiem, dbał o swoich pracowników. Gdy pracownikom źle się powodziło ona dawał im wyższe wynagrodzenia niż pozwalało prawo. Opłacał przez 3 miesiące studia Tadka ponieważ chciał, aby był uczonym. Inżynier był bardzo bogaty, rozbudował firmę.
Kierownik Jan był nieuczciwym człowiekiem. handlował złotem i kosztownościami. Znał adresy pośredników mieszkaniowych. Znał się ze złodziejami kolejowymi. Handlował też częściami samochodowymi. Największe dochody przyniosło mu wyprowadzanie Żydów z getta.
Furmani sprzedawali wapno na ulicy, nie dowożąc towaru do klienta, sprzedając wapno na ulicy. Do lepiku dodawali piasek, sprzedawali skamieniały cement.
W utworze niema czynów bohaterów, przestawiona jest warszawa kombinująca.

'Proszę państwa, do gazu"

Narratorem a zarazem głównym bohaterem opowiadania jest Tadek. Narracja prowadzona jest w 1 os. l.poj. Tadek jest więźniem funkcyjnym. Należy do grupy funkcyjnej czyli  do tzw. komanda. Komanda - Kanada. Komando- Kanada zajmowała się rozładowywaniem transportów więźniów na rampie.
Akcja toczy się w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w Polsce. Pierwsze miejsce - barak Tadka, drugie miejsce - rampa, czyli miejsce w którym zatrzymały się pociąg z nowo przybyłymi więźniami.

Bohaterów można podzielić na trzy grupy:

 • więźniów  funkcyjnych z komanda Kanada
 • więźniów nowo przybyłych do obozu
 • esesmanów

Sytuacja więźniów funkcyjnych jest znaczne lepsza od sytuacji innych więźniów. Świadczy o tym już sytuacja przedstawiona w pierwszej części opowiadania. cały obóz poddany jest dezynsekcji (odwszawianiu). W tym dniu nie pracowano. Wszyscy więźniowie byli rozebrani do naga, ponieważ ich ubrania oddano do odwszawiania. Musieli oni przebywać poza barakami, ponieważ ję także odwszawiano. Znajdowali się na placach obozowych. natomiast więźniowie z komanda Kanada przebywali w baraku Tadka, byli ubrani. Siedzieli swobodnie na pryczach (buksach), rozpakowywali paczki, które otrzymali od rodziny, jedli, rozmawiali i przez okno obserwowali co dzieje się na placach obozowych. czekali na przybycie transportu więźniów. Martwią się tym, że od dłuższego czasu nie było już transportów, że może już nie będzie transportów, że ich sytuacja się pogorszy, bo nie będą już potrzebni. Po rozładunku transportu mogli wziąć dla siebie tylko jedzenie (nie mogli wziąć złota ani nic innego do jedzenia).Poprawiony: czwartek, 28 kwietnia 2011 09:23
 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.